• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/OlukluFm/?fref=ts

BASINDA OLUKLU KÖYÜKardeş okula 'Bir damla da sen ol' 
 

YOL Arkadaşım Gençlik Spor Kulübü 'Bir damlada sen ol' sloganıyla yola çıktıkları 'Kardeş okul' projesi kapsamında Kars'ın Selim İlçesi'ne bağlı Büyük Oluklu Köyü'ndeki ilkokulunun boya, su ve kanalizasyon tamiratını yaptı.

Ziraat Bankası Müfettişleri Derneği'nin finansörlüğünde yola çıkan Yol Arkadaşım Gençlik Spor Kulübü gönüllüleri, Büyük Oluklu Köyü'nün 430 öğrenci, 23 öğretmen ve 9 derslikli okuluna kütüphane kazandırdı. 3 bin kitap, 3 bilgisayar ve kırtasiye malzemesi bağışında bulundu. Yol Arkadaşım Gençlik Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan İgdir, Ankara'daki gönüllülerle Kars'taki kardeş okulu buluşturup Doğu ile Batı'yı sentezleyeceklerini bildirdi. Tümüyle yenilenen okulun açılışına Selim Kaymakamı Erdinç Dolu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cengiz Aydın, Yol Arkadaşım Gençlik Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan İgdir, okul yöneticileri ve öğretmenler katıldı.

Proje hakkında bilgi veren Gökhan İgdir, kardeş okul seçtikleri Büyük Oluklu ile sürekli irtibat halinde olacaklarını ve her türlü sıkıntılarında yanlarında olacaklarını söyledi. Burasının Ankara ile Kars arasındaki kardeşlik ve dostluk köprüsü olacağını ifade eden Iğdir, çocukları topluma kazandırmayı amaçladıklarını, çocukların eğitim ve öğretimde sadece kalemle değil sosyalleştirmeyi de hedeflediklerini söyledi.

Açılışta, "Kitap okuyan var mı?" sorusuna öğrencilerin yüzde 90'ının 'evet' demesi üzerine Kaymakam Erdinç Dolu, okumayı seven öğrencilere hediyeler vereceğini söyledi. Kaymakam Dolu, "Hem birinci dönem hem de ikinci dönemin sonunda en çok kitap okuyanlara bilgisayar ve bisiklet gibi güzel sürpriz ödüllerimiz olacak. Ama bu ödülleri en çok kitap okuyana vereceğiz. Okul müdürleri de bu işin takipçisi olacak. Ona göre bol bol kitap okuyacaksınız" diye konuştu.

Bedir ALTUNOK/KARS, (DHA)


 

Kars İl Genel Meclisinin 18 Nisan 2011 Pazartesi günkü kararıyla; Kağızman İlçesi’ne bağlı Oluklu Köyü, Selim İlçesi’ne bağlandı.

Kars İl Genel Meclisi 18 Nisan 2011 tarihli gündemini Kağızman Oluklu Köyü’ne ayırdı. Kağızman İlçesi’nin il genel meclis üyeler ininde katıldığı toplantıda Kağızman’ın 2 bin nüfuslu 300 haneli Oluklu köyünün Selim ilçesine bağlanması kararlaştırıldı.

Kağızman halkı da bu konuda çok rahatsız olduklarını belirterek, “AK Parti İlçe başkanının köyü olduğu halde bir çözüm üretemediler ve Kağızman’ı çöle çevirdiler” diyerek tepkilerini dile getirdiler.KHA

 

 Y.Damlapınar ile Oluklu'nun SU SAVAŞI
 
Kars'ın Selim ilçesine bağlı Yukarı Damlapınar köyü ile Kağızman ilçesine bağlı Oluklu köyü arasında yaşanan su problemi derinleşiyor.

VALİ AHMET KARA'YA TEPKİ GÖSTERDİLER
Komşu köy ile aralarındaki ihtilaf nedeniyle su alamayan köylüler ilginç bir eyleme imza attılar. Ellerindeki sopalarla Kırkgözeler bölgesine yürüyen köylüler Vali Ahmet Kara'nın su sorununu tek taraflı çözdüğünü öne sürerek uygulamaya tepki gösterdiler.

İş makineleriyle Yukarı Damlapınar köyüne gelen Oluklu köylüleri burada köylüler tarafından engellendi. Yukarı Damlapınar köylüleri erkeklerinin yanı sıra kadınları da ellerine aldıkları değneklerle su kaynağına doğru yürüdüler.

Köy halkından Bahattin Yıldırım, "Vali bizim suyumuzu tek taraflı yapıyor. Oluklu köyüne veriyor. Adamlar bizim hududumuza 20 kilometre girmiş benim suyumu cebren götürüyorlar. Bunu neden böyle yapıyor böyle adaletsiz kanunsuz iş olur mu" dedi.Köylülerin konuşmalarına destek veren Köy Muhtarı Casim Çelik, "Biz Yukarı Damlapınar köyü olarak 70 hanelik bir köyüz. Kağızman Oluklu köyü ise 600-700 hanelik bir köydür. Dün sabah erkenden traktörlerle Vali Bey'in kapısına gitmişlerdir. Biz Yukarı Damlapınar köyü hudutları içerisinde olan suyu cebren de olsa zorla da olsa götüreceğiz. Sayın Valimiz de aynı bahsettiğim köyün bir bir hanesine giderek kendilerini görmüştür. Hiç bu köyün hakkını hukukunu gözetmeksizin hiç bu köyün görüşünü almadan hareket etmektedir. Aslında kanun karşısında Türk vatandaşı kim olursa olsun kanun karşısında eşit haklara sahip olan insanlardır. Yalnız bu insanların neden hakkını hukukunu gözetmeden Bali Bey tek taraflı olarak hareket etmektedir. Ben bir köy muhtarı olarak her iki köy arasında olaylar çıkmasın diye ben sabah saat 8 buçukta sayın Vali Bey'in kapısına kadar gittim ve Vali Bey'e ben durumu izah ettim" diye konuşarak, "Sayın Valim eğer biz Yukarı Damlapınar köyü halkı olarak herhangi bir hakkını gözetmeksizin, görüşlerini almamaksızın burada bir çalışma yaparsanız iki köy arasında cinayet çıkacaktır, olaylar yaşanacaktır ve bu olayların sebebi de siz olacaksınız" iddiasında bulundu.

Muhtar Çelik, "Benim köyümün suyu yoktur biz kış ortasında eşeklerin sırtıyla benim köylüm su taşımaktadır. Oluklu köyü 20 kilometre yolu geçerek gelip benim hududumda suyu alıyor. Ben Sayın Vali Bey'e diyorum ki ilk önce bu suyu yeterince kadar bana verin eğer fazla olursa ben de Oluklu köyüne vereyim" şeklinde konuştu.

Köylüler suyun olduğu bölgeye gitmek isteyince jandarma tarafından engellendi. Köylüler daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Haberin Öncesi..

VALİ AHMET KARA: "DEVLET SÖZÜ VERDİK GELDİK"
Kars Valisi Ahmet Kara, Kağızman'a bağlı Oluklu köyünde incelemelerde bulundu.

Oluklu köyü sakinleri önceki gün traktörleriyle Hükümet Konağı önüne gelerek sularının akmadığını ve su borularının kırıldığını söyleyerek eylem yapmışlardı.

Vali Ahmet Kara, Oluklu köyüne giderek incelemelerde bulundu. Vali Kara, Oluklu köyüne Özel İdare Genel Sekreteri Ali Salgar, Defterdar Hanifi Erarslan, Milli Eğitim Müdürü Recep Aktaş, Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, Tarım İl Müdürü Yusuf Yurdalan, Sosyal Hizmetler Müdürü Doğan Gün ve birçok daire amiriyle birlikte Oluklu köyüne adeta çıkarma yaptı.Oluklu Köyü Muhtarı Mehmet Yıldırım ve köylüler Vali Ahmet Kara'yı köy girişinde karşıladılar. Vali Kara'ya köylüler şeker ikramında bulundu.

Köylülerle birlikte köy içerisine hareket eden vali ve beraberindekilere köylüler sevgi gösterisinde bulundular. Vali Kara'nın aracına çiçek attılar.

Köylülerle birlikte köy okuluna geçen Vali Ahmet Kara'yı okul müdiresi Çiğdem Çam ve öğretmenler karşıladı.

"BİZ DE ONLARIN AYAKLARINA GİDELİM"
Vali Ahmet Kara, traktörlü eylem yaparak su sorunlarını dile getiren köylülere valilik makamında köye geleceklerine dair söz verdiklerini söyledi.

Vali Kara, "Oluklu köyüne devlet sözü verdik ve köye geldik. Geleceğiz de tabii her zaman da verdiğimiz sözü tutarız. Bu bizim hem geleneğimizde vardır hem de benim şahsi olarak verdiğim sözdü ve sözümüzü tutarak köye geldik. Oluklu köyü büyük bir köyümüz, biz köyün susuz kalmasını arzu etmeyiz. Tümden susuz değil köyümüz, ama bir mağduriyetleri söz konusu suları kısılıyor. O nedenle de dün su ile bütün isteklerini yerine getirmemize rağmen traktörleriyle Kars'a geldiler, bizi çok duygulandırdılar, üzdüler, biraz onun için bugün dedik biz de onların ayaklarına gidelim, bir bakıma iadeyi ziyaret oldu. Biz dedik böyle de gelinebilir sadece traktörlerle değil. Şimdi inşallah köylerinin sorunlarını konuşacağız. Okulumuzda ne var ne yok, suyumuzda ne var ne yok, yol gördüğünüz gibi köyün giriş yolu fevkalade güzel. Huzurda olsun ki her şey daha güzel olsun" dedi.

Vali Kara, köylülerle bir süre sohbet etti. Köylülere nasihatte bulunan Kara, devlet olarak her türlü sorunlarında yanlarında olduklarını ifade etti. Köyün sorunları köy muhtarı Mehmet Yıldırım ve köylülerden dinleyen Kara, notlar tuttu. Yaklaşık iki saat süren ziyarette köyün bütün sorunlarını köylülerden dinleyen Kara, kısa sürede bu sorunların giderileceği sözünü verdi.

Daha sonra köylülerle vedalaşan Kara, Oluklu köyünden ayrılarak il merkezine hareket etti.

KADINLARIN SU FERYADI
Kağızman'a bağlı 320 haneli ve 200 nüfuslu Oluklu köyünde bulunan bütün köy çeşmeleri kurumuş vaziyette. Akmayan köy çeşmelerinin başına yığılan köylü kadınlar, "Köy viran olmuş, 2 senedir biz su yüzü görmedik. Bizim adamlarımız gidip orada dövülüp geliyor. Çocuklarımızın boynundaki kire bakın. Çocukların başına bit dolmuş bit. Ne olur sesimiz duysunlar bir an evvel köy su getirsinler" diye konuştu.

Oluklu köyünün suyu yaklaşık 2 yıla yakın süredir akmıyor. Özel İdare'ye bağlı ekiplerinin su borularını değiştirmek için bölgede çalışmalar yaptığı kaydedildi. Köyün kısa sürede suya kavuşması bekleniyor. Oluklu köyü ihtiyar heyeti ile Yukarı Damlapınar köyü ihtiyar heyeti Vali Ahmet Kara'nın da katılacağı bir toplantıda bir araya gelecek.


KarsNEWS - İHA

 
 
Kağızman'da Çocuk Kaçırma OLAYI
11/11/2010   18:59:11

Kars’ın Kağızman İlçesi’ne bağlı Oluklu Köyü’nde ilköğretim okulu bahçesinden kaçırılan 7 yaşındaki kıç çocuğunu, 5 saat sonra evine 300 metre mesafedeki bir römorkun içinde baygın halde bulundu.
 
Edinilen bilgilere göre; öğlen yemeği için okuldan evine giden Hazal K., yemeğini yedikten sonra okuluna gitmek için evinden ayrıldı. Ders ortasında, kitabını evde unuttuğunu fark eden Hazal, öğretmeninden izin isteyerek okuldan ayrıldı. 
 
Hazal’ın geri dönmemesiyle kuşkuya kapılan öğretmen Hazal’ın evine gitti ve ailesine Hazal’ı sordu. Hazal’ın eve gelmemesi aileyi hem tedirgin etti hem de kuşkulandırdı.
 
Komşu çocuğun, iki kişinin beyaz bir otomobille Hazal’ı kaçırdıklarını söylemesi üzerine, jandarma ve polis haberdar edildi. Yollar kapatılıp, sıkı aramalar yapılmasına rağmen Hazal bulunamadı. Çıkış yolu bulamayan çocuk hırsızları, Hazal’ı bir römorkun içerisine baygın halde bırakarak kayıplara karıştılar.
 
“ÖĞRETMENİM HAZAL UYUYOR”
Etrafta oyun oynayan çocuklar Hazal’ı römorkun içerisinde görüp durumu öğretmenlerine bildirdiler. Çocukların, “Öğretmenim Hazal uyuyor” diye haber vermesinden sonra öğretmen ve çocuğun ailesi römorkun yanına gitti. Anne Deren, Hazal’ı kucaklayarak köyde hazır bulunan Jandarma ambulansına götürdü.
 
Hazal’ın bulunması köyde bayram havası estirirken, anne-kızın ağlamaları ise tüm köy halkına duygu dolu onlar yaşattı. Minik Hazal, kendisini 2 kişinin kaçırdığını doğruladı. Kendisini kaçıranlara çok yalvardığını söyleyen minik Hazal, “Amca beni evime gönder diye çok yalvardım ama beni dinlemediler. Sonra da bayılttılar” diye konuştu.
 
İlk tedavisi jandarma ambulansında yapılan Hazal, daha sonra Kağızman Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Tedavisi süren minik kızın durumunun iyi olduğu belirtilirken, üzerindeki şok etkisinin henüz geçmediği bildirildi.
 
Çocuk hırsızlarını arama çalışması sürerken, olayla ilgili tahkikat devam ediyor.

 

İHA


 

 

Kars Valisi Ahmet Kara, Kağızman'a bağlı Oluklu köyünde incelemelerde bulundu.

Oluklu köyü sakinleri önceki gün traktörleriyle Hükümet Konağı önüne gelerek sularının akmadığını ve su borularının kırıldığını söyleyerek eylem yapmışlardı.
Vali Ahmet Kara, Oluklu köyüne giderek incelemelerde bulundu. Vali Kara, Oluklu köyüne Özel İdare Genel Sekreteri Ali Salgar, Defterdar Hanifi Erarslan, Milli Eğitim Müdürü Recep Aktaş, Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, Tarım İl Müdürü Yusuf Yurdalan, Sosyal Hizmetler Müdürü Doğan Gün ve birçok daire amiriyle birlikte Oluklu köyüne adeta çıkarma yaptı.
Oluklu Köyü Muhtarı Mehmet Yıldırım ve köylüler Vali Ahmet Kara'yı köy girişinde karşıladılar. Vali Kara'ya köylüler şeker ikramında bulundu.
Köylülerle birlikte köy içerisine hareket eden vali ve beraberindekilere köylüler sevgi gösterisinde bulundular. Vali Kara'nın aracına çiçek attılar.
Köylülerle birlikte köy okuluna geçen Vali Ahmet Kara'yı okul müdiresi Çiğdem Çam ve öğretmenler karşıladı.

"BİZ DE ONLARIN AYAKLARINA GİDELİM"
Vali Ahmet Kara, traktörlü eylem yaparak su sorunlarını dile getiren köylülere valilik makamında köye geleceklerine dair söz verdiklerini söyledi.
Vali Kara, "Oluklu köyüne devlet sözü verdik ve köye geldik. Geleceğiz de tabii her zaman da verdiğimiz sözü tutarız. Bu bizim hem geleneğimizde vardır hem de benim şahsi olarak verdiğim sözdü ve sözümüzü tutarak köye geldik. Oluklu köyü büyük bir köyümüz, biz köyün susuz kalmasını arzu etmeyiz. Tümden susuz değil köyümüz, ama bir mağduriyetleri söz konusu suları kısılıyor. O nedenle de dün su ile bütün isteklerini yerine getirmemize rağmen traktörleriyle Kars'a geldiler, bizi çok duygulandırdılar,
üzdüler, biraz onun için bugün dedik biz de onların ayaklarına gidelim, bir bakıma iadeyi ziyaret oldu. Biz dedik böyle de gelinebilir sadece traktörlerle değil. Şimdi inşallah köylerinin sorunlarını konuşacağız. Okulumuzda ne var ne yok, suyumuzda ne var ne yok, yol gördüğünüz gibi köyün giriş yolu fevkalade güzel. Huzurda olsun ki her şey daha güzel olsun" dedi.
Vali Kara, köylülerle bir süre sohbet etti. Köylülere nasihatte bulunan Kara, devlet olarak her türlü sorunlarında yanlarında olduklarını ifade etti. Köyün sorunları köy muhtarı Mehmet Yıldırım ve köylülerden dinleyen Kara, notlar tuttu. Yaklaşık iki saat süren ziyarette köyün bütün sorunlarını köylülerden dinleyen Kara, kısa sürede bu sorunların giderileceği sözünü verdi.
Daha sonra köylülerle vedalaşan Kara, Oluklu köyünden ayrılarak il merkezine hareket etti.

KADINLARIN SU FERYADI
Kağızman'a bağlı 320 haneli ve 200 nüfuslu Oluklu köyünde bulunan bütün köy çeşmeleri kurumuş vaziyette. Akmayan köy çeşmelerinin başına yığılan köylü kadınlar, "Köy viran olmuş, 2 senedir biz su yüzü görmedik. Bizim adamlarımız gidip orada dövülüp geliyor. Çocuklarımızın boynundaki kire bakın. Çocukların başına bit dolmuş bit. Ne olur sesimiz duysunlar bir an evvel köy su getirsinler" diye konuştu.
Oluklu köyünün suyu yaklaşık 2 yıla yakın süredir akmıyor. Özel İdare'ye bağlı ekiplerinin su borularını değiştirmek için bölgede çalışmalar yaptığı kaydedildi. Köyün kısa sürede suya kavuşması bekleniyor. Oluklu köyü ihtiyar heyeti ile Yukarı Damlapınar köyü ihtiyar heyeti Vali Ahmet Kara'nın da katılacağı bir toplantıda bir araya gelecek.

Kaynak:www.beyazgazete.com

Kaynak:Oluklu İlköğretim Okulu Sitesi

 

Kağızman Kaymakamı Oluklu Köyü'nü Anlattı

http://www.kagizmaninsesi.com/_cimage/1105-kaymakam-oluklu-flash%5B1%5D.jpg
 
  
Kağızman Kaymakamı Şuayib Gürsoy Oluklu Köyü İle İlgili İlk kez Konuştu

Kağızman Kaymakamı Şuayib Gürsoy Oluklu köyünün su sorununun basına yansıması hakkında ilkkez konuştu.

Su sorunları olduğu gerekçesiyle Kars Valiliği önünde eylem yapan Oluklu köylülerinin su sıkıntısının bulunmadığının altını çizen Kaymakam Şuayin Gürsoy, “ Kağızman Oluklu köyünün iki su kaynağı bulunuyor.

2004-2005 yılları arasında köye 200 tonluk depo, köy içi şebeke ve terfili su sistemi yapıldı. Köylüler Terfili Su Sistemi ile su ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılıyorlardı.

2006 yılından bu yana Terfili Sus Sisteminin elektrik parasını ödemediler. Bir aile başına ayda 3-4 TL arsında para düşerken köyün elektrik parası 60 bin TL oldu.

Köylü borcunu ödemediği için köyde faaliyet gösteren Terfili Su Sisteminin elektriği kesildi.

Kağızman Oluklu köylüleri bunun üzerine Kaymakamlığa gelerek Tunçkaya da kullandıkları eski bir kaynağın olduğunu ve borularının eskidiğini belirttiler.

Bizde bulun üzerine Kağızman Tunçkaya sınırında bulunan su kaynağının borularını en kaliteli malzemelerle onardık.

Köy borularına 80 bin TL para harcadık. 8. Kilometre köye su ulaşması için boru döşedik. 2009 yılı Eylül ayınd köye su ulaşmasını sağladık.

Selim ilçesi Damlapınar köylüleri bu yaptırdığımız suyun kendi sınırları içerisinde yer aldığını iddia ederek defalarca borulara zarar verdiler.

Biz yaptırdık onlar tekrar zarar verdiler. Su borularına 4-5 defa bakım yaptık.” diye konuştu.

Kaymakam Gürsoy : Kağızman Belediyesi ve Oluklu Köylüleri Su Protokolu İmzalamış

Kağızman Belediyesi ve Oluklu köylüleri arasında o dönemde ilçenin su eksikliği bulunduğu için su protokolü imzaladığı öğrenildi.

Kaymakam Gürsoy, Oluklu köyü kullandığı suyun yarısını fazla olduğu için Kağızman’a verdi. Bu köyün su sıkıntısının bulunmadığının en büyük göstergesidir.” dedi.

Kaymakam Şuayip Gürsoy “ Su sıkıntısı olan köy suyunu başkasına verirmi. Köyün su sorununun çözülmesi için Kağızman Kaymakamlığı olarak defalarca onarım yaptık.

Damlapınar ve Oluklu köyü arasındaki husumet bitmedikçe köye su sağlıklı bir şekilde ulaşamaz. Damlapınar köylülerinin kendi sınırları içerisinde olduğunu iddia ettikleri su Kağızman sınırları içerisindedir.

Yapılan kadastro çalışmalarında bu açık bir şekilde görünüyor.” ifadesini kullandı.

Davaların Sonuçlanmasını Bekliyoruz

Kağızman Kaymakamı Şuayip Gürsoy, Selim ilçesi Damlapınar köylülerinin KağızmanKaymakamlığı tarafından yapmış olduğu boruları tahrip etmesi ve Damlapınar köylülerinin bu suyla ilgili kendi mülki sınırları içerisinde olmasıyla ilgili 10 dava açıldığını ve Kağızman kaymakamlığının davaların sonuçlanması beklediğini dile getirdi.


Haber :  KSG Tolga Yüce - Uğur Bilen

 
 
Valilikten “Görüntü” açıklaması

Kars Valisi Ahmet Kara, geçtiğimiz günlerde Kağızman Oluklu köylülerinin susuzluk sorunu yüzünden Valililik önünde traktörleriyle yaptıkları eylemle ilgili “Jandarmada görüntü var” iddialarına karşın açıklama yaptı.

Açıklamada, “Kars yerel gazetelerinden bazılarında; 08.06.2010 Salı günü yayımlanan bir haberde, “Vali Ahmet Kara, köylülerin ortaya attıkları iddiaların aslının olup olmadığını öğrenmek için Jandarma Alay Komutan Vekili Yarbay Alpaslan Ateşci’yi çağırdı ve bilgi aldı.

Ateşci de köylülerin “Olayla ilgili Jandarmada görüntü var” iddialarının olduğunu fakat böyle bir görüntünün olmadığını söyledi” şeklinde ifadeler yer almıştır.

Kars Valilik Makamındaki toplantı da yapılan ve habere konu olan görüşmede “Olaya ilişkin görüntü ve diğer delillerin, yürütülecek soruşturma kapsamında delil olarak kullanılmak üzere ilgili ilçe Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği için Jandarma’nın elinde görüntü olmadığı” kastedilmiştir. Konuya ilişkin soruşturma Kağızman Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmektedir.” denildi.
 
   
 
TRAKTÖRLÜ EYLEM TATLIYA BAĞLANDI

Kırılan su boruları ve 1 yıla yakındır akmayan suları için traktörleriyle eylem yapan Oluklu köylüleri Kars Valisi Ahmet Kara ile makamında görüştü.

Kars'ın Kağızman ilçesine bağlı Oluklu köyü ile Selim ilçesine Bağlı Yukarı Damlapınar köyleri arasında yaşanan su kavgası valiliğe taşındı.
Yaklaşık 40 traktör ile Kars'a gelen Oluklu köylüleri seslerini duyurmak için traktörlü eylem yaptı. Hükümet Konağı karşısına traktörlerini çeken köylüler Vali Ahmet Kara'nın yanlarına gelmesini istediler. O sırda toplantıda olan Vali Ahmet Kara toplantısını yarıda keserek Oluklu Köyü Muhtarı Mehmet Yıldırım ve iki azasını makamında kabul ederek sorunlarını dinledi.
Oluklu Köyü Muhtarı Mehmet Yıldırım, Yukarı Damlapınar köyü muhtarı ve azalarının sularının borularını sürekli kırdıklarını ileri sürdü.
Muhtar Yıldırım, "Yukarı Damlapınar Muhtarı ve azaları sürekli sularımızı kesiyor. Köyde su yok. Bize ateş ediyorlar. Bizim bu sorunumuza bir çözün bulun sayın paşam" diye derlerini anlattı.
Vali Kara, bilinmeyen kişiler tarafından, meçhul kişiler tarafından, Oluklu köyünün su borularının kırıldığını bildiklerini belirtti.
Vali Kara, "O su boruları o kadar çok kırıldı ki biz bile sayısını bilemiyoruz. Muhtarın da belirttiği gibi biz defalarca o kırıkları yaptık. Efendim zanlıları savcılığa intikal ettirdik. Şu anda Kağızman Adliyesi'nde birkaç dava var yalnız henüz bizzat oraya zarar veren kişileri yakalandığına dair elimizde herhangi bir delilimiz yok" dedi.

"HAKİM ŞÜPELERİMİZ VAR"
Vali Ahmet Kara, Oluklu köyünün su borularının Yukarı Damlapınar köylülerinin kırdığından şüphelendiklerini vurguladı.
Kara, "Kağızman Oluklu köylülerinin iddiası Yukarı Damlapınar köyü bu suyu devamlı kırıyor şeklinde. Bu su tabii ki Damlapınar köyü ile Oluklu köyü arasında bir ihtilaf meselesi nedeni ile Damlapınarlılar tarafından kırıldığı yönünde bizim de bilgilerimiz ve hakim şüphelerimiz mevcut. Çünkü; Damlapınar köyü o suyu yaptığımız zaman müdahil olmuştu. Müdahale etti yaptırmak istemedi. Ancak oraya Damlapınar'ın müdahale etmesi için herhangi bir sebep yok. Damlapınar'ın sınırları da değil, bu su normal ilçe
sınırı olarak Kağızman sınırlarında köy sınırı olarak da Tunçkaya köyü sınırlarında" şeklinde konuştu.

MUHTARI GÖREVDEN ALIRIM

Vali Ahmet Kara, "Damlapınarlılar su borularını kırmadıklarını söylüyorlar. Eğer biz şüphelerimizde haklı çıkarsak muhtarı görevden alacağım" ifadelerini kullandı.

Vali Ahmet Kara, "Damlapınarlılar o suyu kırmadıklarını söylüyorlar. Ama bizim hakim şüphemiz de o suyu Damlapınar köylülerinin kırdığı yolunda. Kendileri bu işin ya tedbirlerini alacaklar ya da Yukarı Damlapınar köyünün muhtarının görevden alınması söz konusudur. Eğer herhangi bir şüpheli durum söz konusu ise jandarmaya talimat verdim şu anda inceleyecekler. Damlapınar'ın sorumluluğu olduğu takdirde Damlapınar köyünün muhtarının görevden alınmasına kadar gidebilir bu iş. Bu konun üzerinde duruyoruz"
dedi.

Köy Muhtarı Mehmet Yıldırım ve azalarının iddialarını dinleyen Vali Kara jandarma komutanını da makamına çağırdı.

Jandarma komutanı da köylülerin iddialarını dinledi. Bir ara köy azasına kızan Vali Kara, eğer ellerinde belge varsa savcılığa vermelerini istedi.

Oluklu Köyü Muhtarı Mehmet Yıldırım ve azaları Valilik makamından ayrılarak köylülerin yanına geldiler. Bir süre valinin gelmesi için bekleyen köylüler, daha sonra traktörlerine binerek Hükümet Konağı önünden ayrıldılar.
 

Haber :  KSG Uğur Bilen-----Tolga Yüce

Köylülerimiz  Valilik Önünde Su Eylemi Yaptı...
 

Traktörlerin Arkasına Bağladıkları Su Tankerleriyle Vilayete Gelen Oluklu Köylüleri, İçme Suyuyla İlgili Şimdiye Kadar Verilen Sözlerin Yerine Getirilmediği Söylediler.

 

 

Traktörlerin arkasına bağladıkları su tankerleriyle vilayete gelen Oluklu köylüleri, içme suyuyla ilgili şimdiye kadar verilen sözlerin yerine getirilmediği söylediler

Kars'ın Kağızman ilçesine bağlı Oluklu Köyünden yaklaşık 100 kişi traktörlerle valilik önüne gelerek su için eylem yaptı. Vali Ahmet Kara'yla görüşmek için iki saat bekleyen köylüler, 'Vali köye gelecek' sözünü aldıktan sonra eyleme son verdiler.

Kars'a 45 kilometre uzaklıktaki 300 haneli Oluklu Köyünden yaklaşık 100 kişi, 40 kadar traktörle sabah saatlerinde Hükümet Konağı önüne geldi. Traktörlerin arkasınasu tankerleriyle vilayete gelen Oluklu köylüleri, içme suyuyla ilgili şimdiye kadar verilen sözlerin yerine getirilmediği söylediler. Selim ilçesine bağlı Yukarı Damlapınar köylülerinin sürekli su borularını kırdığını öne süren köylüler, içme suyu sorununun giderilmemesi halinde eylem yapacaklarını söylediler. Vilayet önündeki balıklı havuzun yanına traktörlerini park eden köylüler, Vali Ahmet Kara'yla görüşme talebinde bulundular. Devreye giren Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, Muhtar Mehmet Yıldırımgörüştürebileceklerini belirttiler. Ancak köylüler, Vali Kara'nın vilayet önüne çıkarak kendileriyle görüşme talebinde ısrar ettiler. Daha sonra Muhtar Mehmet Yıldırım'ın başkanlığındaki heyet, Vali Ahmet Kara ile makamda bir süre görüştü. Asayiş toplantısını yarada yarıda keserek heyetle görüşen Vali Kara, Oluklu Köyü'ne giden su borularının kırılmasıyla ilgili olarak adli süreceğin başlatıldığını anlattı. Vali Kara, "Oluklu Köyüne giden suyun boruları sık sık kırılıyor. Defalarca yapmamıza rağmen kırılıyor. Bununla ilgili Kağızman Adliyesi'nde bir kaç dava var. Fakat boruları kimin kırdığı henüz tespit edilemedi. Bunun için tutuklanan ya da gözaltına alınan kimse yoktur. Köylülerin tespit etmesi halinde gereken işlemler yapılacaktır. Oluklu köylülerinin iddiası, Yukarı Damlapınar köylülerinin boruları kırdığıdır. İki köy arasında ihtilaf var. Köylüler bu konuda haklılar ama bizim de ihmalimiz yok. Bunu yine takip edeceğiz. Köylülerin bir tespiti varsa bize aktarsınlar. "diye konuştu.

KÖYLÜLER: KARAKOLDA GÖRÜNTÜ VAR

Heyette yer alan Muhtar Yıldırım ile iki aza, köylerine ait su borularının Yukarı Damlapınar köylüleri tarafından kırıldığına dair Jandarma Karakolu'nda görüntü olduğunda ısrar etti. ukarı Damlapınar köylülerinin uzun menzilli silahlarla saldırdığını ileri süren Aza Ali İhsan Yıldız, "Karakolda çekilmiş görüntüler var. Açın sorun" deyince Vali Ahmet Kara "Başsavcı
bağladıkları başkanlığındaki bir heyeti Vali Kara ile şu anda toplantıda ve elimizde 'delil yok', diyor. Böyle bir görüntü varsa o astsubay o görüntüleri savcıya iletirdi" dedi.

Görüşmenin ardından heyet, dışarda bekleyen köylülere Vali Kara'nın konuşmasını iletti. Ancak köylüler Vali ile görüşme isteminde ısrarcı oldu. İki saat bekleyen köylüler, Vali Kara'nın köylerine geleceği sözünü aldıktan sonra traktörlerine binerek köylerine geri döndüler. 

(Doğan Haber Ajansı) 07.06.2010 21:17

 
Kağızman’da Oluklu Köyünde Ahırlar Yıkıldı


Kağızman’a 40. kilometre uzaklıktaki Oluklu Köyünde haftalardır etkili bir şekilde yağan sağanak yağmur onlarca ahırın yıkılmasına neden oldu.
 
Kağızman Oluklu köyü sakinleri, “ Yağan yağmurlar ahırlarımızın yıkılmasına neden oldu. Toprak ahırlarımız yağan sağanak yağmurla birlikte tavanıyla çöktü.
Yetkililerimizden yardım eli uzanmasını istiyoruz.” diye konuştular. K
ağızman Çengilli köyünde yaşanan yağmur felaketi Oluklu köyünde de etkili oldu.
 
Yağan yağmurlar ahırların çökmesine neden olurken hayvanların telef olup olmadığı yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkacak.
 
Kağızman Kaymakamlığı Hasar Tespit Çalışması Başlattı
Kağızman Kaymakamlığından edinilen bilgiye göre Oluklu köyüne hasar tespit çalışmalarını yapmak üzere ekip gönderilecek.
 
Kağızman Oluklu köyünde hasar tespit çalışması yapıldıktan sonra gerekli yasal yardımlar yapılacak.


Haber :  KSG Uğur Bilen-----Tolga Yüce

 

 
Su Borusunu Kaleşnikofla Taradılar.
 
İçme Suyu Şebekesinin Komşu Köylülerce Kaleşnikofla Taranması Sonucu Kağızman'ın Oluklu Köyü'nde Su Şebekesi İptal Oldu.
 
İçme suyu taşıyan borunun aralarında eskiden beri arazi anlaşmazlığı yüzünden komşu köylüler tarafından Kaleşnikofla taranması sonucu Kağızman'ın Oluklu Köyünde su şebekesi iptal oldu. Kağızman'a 40 kilometre uzaklıktaki 300 haneli, 2 bin nüfuslu Oluklu köyünde ortaya çıkan su çilesiyle kadınlar başbaşa kaldı. Kadınlar ve genç kızlar, köydeki adı çamurlu olan tek kuyudan su çekerek günlük ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyorlar. Kaymakamı Şuayib Gürsoy, Oluklu köyüne 80 bin lira harcayarak su şebekesi yaptıklarını, kadastro sorunu yüzünden borular kırılarak şebekeye zarar verildiğini bildirdi. Kaymakam Gürsoy, konuyu yargıya intikal ettirdiklerini bildirdi. 
 
 

 

Oluklu Köyü Yine Susuz Kaldı


Kars’ın Kağızman ilçesi Oluklu köyünde kadınlar eşeksırtıyla çamurlu kuyudan su taşıyorlar.

Kağızman’a 40 kilometre uzaklıktaki 2000 nüfuslu 300 haneli Oluklu köyünün su Borularına Yukarı Damlapınar Köylüleri, keleşlerle boruları tarayıp, su borularının içerisine pis iç çamaşırlarını atıp tuvaletlerini yaptılar.

Kağızman Kaymakamlığı tarafından Oluklu köyüne altı ay önce yaptırılan su borularıyla köye ulaştırılan içme suyu, Yukarı Damlapınar Köyü Tarafından parçalandı.

Köy sakinleri, “1964 yılından bu yana bizim köyle, Yukarı Damlapınar köyü arasında bir içme suyu hattı bulunuyor. Biz kendi köyümüze ait suyu Yukarı Damlapınar Köyüne vererek anlaşma yoluyla bu su hattını kendimize aldık. Bizim köyle Yukarı Damlapınar köyü arasında 1952 tarihinde bir arazi anlaşmazlığı yaşandı. Bu sebepten dolayı her sene köylüler bizim burularımızı keleşlerle kırarak, boruların içerisine tuvalet ihtiyaçlarını yapıyorlar borularımız tıkansın diye iç çamaşırlarını ve yün atıyorlar.

Kağızman Kaymakamlığı altı ay önce yeni borular döşedi ancak yine köylüler borularımızı parçaladı. Devlet yetkilileri ne kadar harcama yapsa da bütün emekler boşa gidiyor. Böyle giderse bu işin sonu cinayete gidecek.” ifadesini kullandılar.

Eşeksırtıyla çamurlu kuyulardan su taşıyarak hayvanlarla birlikte aynı suyu içen köylüler çeşitli hastalıklara yakalandıklarını dile getirdiler.

Köy dışında çamurlu bir kuyudan su ihtiyaçlarını karşılayan köylüler, kışın kar sularını eriterek su ihtiyacını gideriyorlar.

Eşeksırtında su taşıyan köylü kadınları, “ Aylardır suyumuz gelmiyor. Yukarı Damla köyü bizim borularımızı kırarak köyümüze su gelmesini engelliyor. Mecburen bu pis suyla çocuklarımızı banyo yaptırıyoruz. Hayvanlarımızın su ihtiyaçlarını bu suyla karşılıyor ve bu pis suyu içiyor yemeklerimizde kullanıyoruz. Hayatımız hep bu pis suyla geçiyor. Devletimiz bize su getirdi ama diğer köylüler izin vermiyorlar. Borularımızı baltalarla, silahlarla parçalayarak pis iç çamaşırlarını içtiğimiz suya atıyorlar.

Biz çocuklarımızı belaya sürerek bu işin cinayetle bitmesini istemiyoruz.” diye konuştular.

Eşeksırtıyla su taşıyan köylü kadınlar, bazen su bidonlarını sırtlarında taşıyorlar. Su kuyusuna kovalarını bırakıp su çeken köylüler çamurlu su için kavga ediyorlar. Birbirlerini iteleyerek bir kova çamurlu suya ulaşmak isteyen köylüler ilginç görüntüler oluşturuyor.

Okul Kaloriferlerine Eşeklerle Su Taşıyorlar

Oluklu köyünde içme suyu bulamayan köylüler, beş yüz kişinin eğitim gördüğü Oluklu Köyü ilköğretim okulunda okuyan çocuklarının okulda üşümemeleri için eşeksırtıyla okula su taşıyorlar.

8 yıllık eğitim veren okulda su sorunundan dolayı tuvaletleri pislik götürürken, öğrenciler kar suyu eriterek tuvalet ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Köylü kadınlar su kuyularından bidonlara doldurdukları suları okul kalorifer dairesine götürerek kaloriferin yanmasını sağlıyorlar.

Kağızman Kaymakamı: 80 Bin TL Köye Yatırım Yaptık
Kağızman Kaymakamı Şuayib Gürsoy, “ Oluklu köyüne 80 Bin TL civarında yatırım yaparak, eski su şebekesinin yerine yeni su şebekesi yaptık. Damlapınar köyü ile Oluklu köyü arasında yaşanan kadastro sıkıntısından dolayı Damlapınar köyü Oluklu köyünün borularını kırarak zarar verdi. Bununla ilgili adli çalışmalar devam ediyor. En kısa zamanda bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Haber :  KSG Uğur Bilen - - Tolga Yüce

 (Site Yönetimi olarak tesekkürü bir borç biliriz )


 

 


Kara Lastikli, Yırtık Önlüklü Öğrenciler Yürek DağlıyorKağızman ilçesi Oluklu Köyü İlköğretim Okulu öğrencileri Okula kara lastikli ayakkabı ve yırtık önlüklerle gidiyorlar.

Maddi imkanları elverişli olmayan öğrenciler yırtık önlük ve lastik ayakkabıyla okul eğitimini sürdürürken yetkililerden kunduralı ayakkabı istediler.

İlçeye 35 kilometre uzaklıkta olan Oluklu köyü ilköğretim Okulu öğrencileri Artık lastik ayakkabı giymek istediklerini belirterek, yetkililerden ayakkabı istediler.

Köy yolları çamur ve su birikintileriyle kaplı olduğu için zor anlar yaşayan öğrencilerin bazıları yırtık önlüklerle Okula giderken bazı öğrenciler kazak ve montlarla Okula gidiyorlar.

Bütün imkânsızlıklara rağmen yüzlerinden gülücükler eksik olmayan öğrenciler, “Ailemizin maddi imkânı iyi değil. Kara lastikli ayakkabılarla okula gidiyoruz. Çoraplarımız Lastik ayakkabı giydiğimiz için siyahlaşıyor, kirleniyor ve terliyor. Kunduralı ayakkabı istiyoruz.” diye konuştular.Haber :  KSG Uğur Bilen - - Tolga Yüce

 

KAN DAVASI İSYAN ETTİRDİ: "KÖYÜMÜZÜ KAĞIZMAN'DAN AYIRIN"

 

Kars'ın Kağızman ilçesine bağlı Oluklu ve Ortaköy köyleri arasında 2 yıl önce üç kişinin ölümüyle başlayan kan davası vatandaşları isyan ettirdi. Husumetten dolayı köylerinin Selim ilçesine veya Kars merkeze bağlanmasını isteyen Oluklu köyü halkı, hükümet konağı önünde toplanarak validen yardım istedi

Kars'ın Kağızman ilçesine bağlı Oluklu ve Ortaköy köyleri arasında 2 yıl önce üç kişinin ölümüyle başlayan kan davası vatandaşları isyan ettirdi. Husumetten dolayı köylerinin Selim ilçesine veya Kars merkeze bağlanmasını isteyen Oluklu köyü halkı, hükümet konağı önünde toplanarak validen yardım istedi. 

Kağızman'ın Ortaköy ile Oluklu köyleri arasında iki yıl önce arazi anlaşmazlığı nedeniyle meydana gelen olaylarda Oluklu Köyü'nden 3 kişinin hayatını kaybetmesi, 9 kişinin de yaralanmasının ardından devam eden gerginlik, köylülerin ilçelerini değiştirme taleplerine kadar vardı. Kan davasını sürdürmek istemediklerini belirten Oluklu köylüleri, olaylardan kısa bir süre sonra Ortaköy halkıyla barışmayı tercih ettiklerini, ancak olayların üzerinden iki yıl geçmesine rağmen Ortaköylülerin baskılarının devam ettiğini ileri sürdü. 

 

            

 

 

 


Arazi kavgasında, 8 aylık hamile kadın öldürüldü


      Mukadder YARDIMCIEL DHA

      KARS’ın Kağızman ilçesinde iki köy arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden çıkan silahlı kavgada, biri 8 aylık hamile kadın 2 kişi öldü, 10 kişi yaralandı.
      Kağızman’ın Oluklu ile Ortaköy köyleri arasındaki mera anlaşmazlığını gidermek için, Tapu Kadastro Müdürlüğü’nden görevlilerin Oluklu Köyü’ne gideceğini öğrenen Ortaköy’den bir grup, dün saat 13.30 sıralarında Oluklu’nun girişinde beklemeye başladı. Resmi araçla görevlilerin geldiğini gören Ortaköylüler, memurlara sözlü olarak sataştı. İddiaya göre, görevlileri korumak isteyen Oluklu Köyü’nden bazı vatandaşların müdahale etmesi üzerine, iki köy halkı arasında tartışma çıktı. Tartışmanın kısa süreade büyümesi sonucu Ortaköylü grup, yanlarında getirdikleri silahları çekerek Oluklu köylülerine ateş açtı.
      Açılan ateş sonucu Oluklu Köyü’nden 8 aylık hamile 24 yaşındaki İmren Bulut ve 61 yaşındaki Hüseyin Durmuş olay yerinde hayatını kaybetti. Kavgayı ayırmaya giden Oluklu Köyü İmamı İbrahim Elçiçek ile birlikte, aynı köyden toplam 10 kişi de yaralandı. Durumları ağır olan Murat Yıldız (14), Mehmet Aras (18), Hakan Can (25), Remzi Gül (32) Erzurum Numune, diğer 6 yaralı ise Kars Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.
      Tapu Kadastro görevlilerin yara almadan kurtulduğu saldırıdan sonra kaçan, Ortaköy’den silahlı 6 kişinin aranmasına başlandı.   

kaynak milllyet.com

 


Kağnı arabaların maketini yapıyor.

Kars'ın Kağızman ilçesinde yaşayan 60 yaşındaki Fuat Bulut, Kurtuluş Savaşı sırasında top mermilerinin taşındığı kağnı arabalarının maketlerini yapıp dostlarına, yakınlarına hediye ediyor.

Kağızman ilçesine bağlı Oluklu köyünde yaşayan Fuat Bulut, 5 yıldır İstanbul, Ankara, Bursa gibi büyük kentlerde bulunan akrabalarına ve dostlarına hediye olarak kağnı arabası maketi gönderiyor. Yılda ortalama 70 civarında kağnı arabası yapan ve köyde "Cumhuriyet Dede" olarak tanınan Bulut, kağnı arabalarının ikisini de evinin üzerindeki direkte sergiliyor. Kağnı arabasına pervane takarak rüzgarın yönünü takip eden Fuat Bulut, "Amacım, Kurtuluş Savaşı sırasında cepheye mermi taşımakta kullanılan kağnı arabalarının unutulmamasını sağlamak. Onun önemini halka anlatmak. Cumhuriyetimizi bu arabalarla kurduk. Kara Fatma'lar bu arabalarla Kurtuluş Savaşı'nda top mermisi taşıdı" diye konuştu.

Herkesin bu memlekete, bu vatana sahip çıkması ve Cumhuriyete saygı duyması gerektiğini anlatan Bulut, şöyle konuştu: "Cumhuriyet hepimizindir. Kimse birilerinin üzerinden kendilerine oy menfaati için Cumhuriyeti sahiplenmesin. Türkiye Cumhuriyeti o tarihten bu tarihe kolay gelmedi. Bu kağnı arabaları eskileri hatırlatsın diye yapıyorum. Bu memleketi bunlarla kurduk, bunlarla kurtardık."

Çalışmalarını merakla izleyen çocuklara nasihatlerde bulunan Bulut, çocukların okuyarak vatana ve millete faydalı evlatlar olması gerektiğini söyledi. Gençlere, "Dininizi, diyanetinizi, memleketi kimler iyi yönetiyor kimler ne yapıyor, kimler memleketi uçuruma götürüyor bunları iyi bilin" diye tavsiyelerde bulunan Bulut, "Hırsızların, yolsuzların, hortumcuların peşinden gitmeyin. Atalarımız, Türk milletinin bağrından çıkan bu toprağı kurtarmak için mücadele etti ve bizi bu günlere getirdi. Benim annem 12 çocuk doğurmuş

Fuat Bulut'un annesi Rukiye Bulut (78) da oğlunun kağnı arabası yapmasını yakından izleyerek oğluyla gurur duyduğunu söyledi.                                                  

 

 

 

 


AKP MİLLETVEKİLLERİNİN

Kağızman ilçesinin Oluklu köyüne yaptığı ziyaret, hoparlörle duyuruldu.

Seçim çalışmalarını hızlandıran AK Parti milletvekili adayları, Kağızman ilçesinde coşkuyla karşılandı. Milletvekili adaylarına motosikletli gençler eskortluk yaptı

 Seçim günleri yaklaştıkta adayların yaptığı gezilerde ilginç görüntüler ortaya çıkıyor. AK Parti Kars Milletvekili Zeki Karabayır ve ikinci sıra milletvekili adayı Mahmut Esat Güven'in, Kağızman ilçesinin Oluklu köyüne yaptığı ziyaret, hoparlörle duyuruldu. "Köyümüze milletvekili adaylarımız gelmiştir. Sayın köylüler efendice ve düzgün bir konuşmayla sayın milletvekilleriyle görüşün. Haydi komşular çok acele edin" şeklinde yapılan anonsla birlikte köyde siyaset konuşulmaya başlandı. Adaylar köyün erkekleriyle görüşürken, kadınlar da isteklerini iletti. Milletvekili adaylarının önce sağlık sorunlarına sonra da köylerine bakmalarını isteyen kadınlar, yol ve su gibi ihtiyaçlarının ön plana çıkarılmasını istedi. Çeşmelerin başında yıllarca su beklediklerini ve su taşıyarak ömürlerini geçirdiklerini de ifade eden bir genç kız, su ve kanalizasyondan başka dertlerinin olmadığını söyledi. Bu yüzden sık sık hastalandıklarını belirten genç kız, her seçim döneminde vaatlerle karşılaştıklarını ama değişen bir şeyin olmadığını ifade etti.

Köylülerin alt yapı isteklerinin ardından Kağızman'a hareket eden AK Parti adayları, ilçe girişinde coşkuyla karşılandı. Kağızmanlı gençler tarafından AK Parti bayrakları ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın posterleriyle donatılan 30 motosiklet, 200 civarındaki araç konvoyuna eskortluk yaptı. AK Parti adaylarının ilçe teşkilatı önüne geldiği sırada ilgi nedeniyle izdiham oluşurken, adaylar konuşmalarını güçlükle yapabildi. 

   

 

KAYNAK :İNTERNETÜyelik Girişi
 http://fersomatip.com/wp-content/uploads/2013/12/basinda-biz-button.png
   


Hava Durumu
Anlık
Yarın
-15° -6° -19°
Derneklerimiz

ANKARA DERNEKLER

 
İZMİR DERNEKLER